aktualne

Výhody jednovrstvého obvodového zdiva

Moderní jednovrstvé cihelné zdivo zajistí všechny důležité funkce obvodových stěn: kromě dostatečné únosnosti i požadované tepelněizolační a zvukověizolační vlastnosti, zdravé vnitřní prostředí v domě a dlouhou životnost.

Společnost Wienerberger se v posledních desetiletích soustředila nejen na zefektivnění výstavby s cihlovým systémem Porotherm, ale i na vývoj cihel dostatečnými tepelněizolačními vlastnostmi pro jednovrstvé obvodové stěny.

Jednovrstvé obvodové zdivo z cihel Porotherm T Profi, které jsou plněné minerální vlnou, jakož i z cihel Porotherm EKO +, čistě na bázi keramiky, dosahuje i bez zateplení nadstandardní tepelněizolační parametry.

Dům v energetické třídě A0

Dům s téměř nulovou potřebou energie musí mít z tepelnětechnického hlediska velmi kvalitní obálku, která je doplněna použitím vhodných technických zařízení. Požadované tepelněizolační parametry jednotlivých částí obálky domu jsou definovány v normě. Obvodové zdivo z cihel Porotherm T Profi nebo Porotherm EKO + postačují na stavbu domů v energetické kategorii A0 bez zateplení. „Optimální tloušťka obvodového zdiva je 38 až 50 cm. Zvětšování tloušťky, a tudíž i formátu zdících materiálů nad 50 cm, již není efektivní, „upozorňuje Ing. Gabriel Szöllösi, produktový manažer společnosti Wienerberger.

Stavba rychle a jednoduše

Postavit hrubou stavbu bez zateplení je jednoduché, rychlé a méně náchylné na skryté realizační chyby. K tomu je třeba dodat, že jednovrstvá obvodová stěna má také delší životnost než tepelněizolační systémy. Jednovrstvé konstrukce ocení zejména ti, kteří se rozhodli stavět svépomocí.

Na zhotovení detailů slouží různé druhy doplňkových cihel, jako jsou rohové a koncové cihly. Výhodou použití komplexního systému Porotherm včetně doplňkových cihel, překladů či keramických stropů je také eliminace rizika vzniku technologických chyb i tepelných mostů. Navíc se při jednovrstvém zdivu minimalizuje riziko zabudování nadbytečné vlhkosti, což má významný vliv na životnost celé konstrukce.

stavba dům z cihel
Jednovrstvé zdivo oceníte i při stavbě svépomocí. Ve srovnání s vícevrstvými systémy je stavba rychlejší a méně pracná. | Zdroj: Wienerberger
Úspora na správném místě

Stavba bez zateplení šetří stavebníkům materiál a také čas potřebný na zhotovení zateplení. V době prudce rostoucích cen tepelněizolačních materiálů představuje jednovrstvé obvodové zdivo výhodnou a spolehlivou alternativu, která je také šetrná k životnímu prostředí.

Při použití komplexního systému Porotherm, zejména doplňkových cihel, se snižuje i množství odpadu na stavbě. „Zapracování doplňkových cihel do projektu je u nás standardem. Když je předem jasné, jaký materiál na stavbu použiji, navrhujeme stavbu tak, že zdíme téměř bezodpadové, „potvrzuje zkušený projektant a realizátor Ján Košút.

Porotherm DRYFIX
Zdroj: Wienerberger
zdravé bydlení


Když budete stavit hudbou stavbu, dbejte na správné zateplení a izolační vlastnosti materiálů, aby splnili normu pro energetickou náročnost domu.


Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram