aktualne

Co je třeba zvážit před rekonstrukcí střechy na chalupě

Jednou z nejdůležitějších částí domu a chalupy vůbec je střecha, přes kterou nezatéká a neuniká teplo. Co všechno je třeba před jejím rekonstrukcí zvážit?

Už při koupi staré chalupy byste měli věnovat pozornost několika varovným signálem. Určitě si všímejte, v jakém stavu je obvodová konstrukce a střecha. Pokud jde o tradiční dřevěnici, pozor na dřevomorku (dřevokazné slzivý), která dokáže napáchat neuvěřitelné škody. Střecha by měla být celistvá, bez chybějící střešní krytiny, jinak musíte počítat s tím, že do chalupy určitě zatékalo. Což může mít za následek vlhkost a plísně, případně až mechanické porušení stavebních konstrukcí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
22 nejkrásnějších chalup z celé Evropy
22 nejkrásnějších chalup z celé Evropy

Plánujete koupi chalupy? Na toto si dávejte pozor!

Pokud máte rádi dobrodružství a zamilovali jste se spíše do místa, na kterém chalupa stojí, pak vám bude pravděpodobně jedno, v jakém stavu aktuálně chalupa je. V takovém případě však musíte počítat is možností, že její demolici a postavení zcela nové vyjde v konečném důsledku levnější. Před tím, než se však pustíte do úplného bourání, podívejme se spolu na možnosti, které máte při rekonstrukci střechy. Určitě bude třeba věnovat pozornost krovu a střešní krytině. Zvažte i zateplení, ať už jen stropu půdy, nebo celé střechy, či kombinaci těchto dvou způsobů. Zabráníte tím únikům tepla a při zateplení celé střechy můžete získat místnost navíc v podobě obytného podkroví

zrekonstruovaná chalupa
Zdroj: shutterstock.com
1 Dřevěný krov

Poruch, s nimiž se můžete při starých dřevěných krovů setkat, je poměrně hodně. Před tím, než se rozhodnete, co s ním, je však třeba přistoupit k jeho kontrole. Můžete vycházet iz údajů od původních majitelů, kteří by vám měli vědět poskytnout informace o tom, jaké problémy museli řešit. A to nejen při krovu. Pokud nejste technicky zdatný typ, pak si na obhlídku krovu raději přizvěte odborníka.

Před kontrolou přídavek k stávajícímu krovu si třeba položit otázky:

Dochází k zatékání krovu?
Nachází se střešní krytina na latích a dochází k nadměrnému průhybu latí mezi krokvemi?
Vykazuje dřevěný krov hnilobu nebo jiné poruchy?
Zatékání přes střešní krytinu

Pokud dochází k zatékání vody přes betonovou nebo pálenou střešní krytinu, může jít o poškozenou střešní krytinu, která se dá vyměnit. Poruchu snadno zjistíte obhlídkou z půdního prostoru. Voda však může zatékat i přes poškozené oplechování, např. v důsledku jeho zrezivění. V taktem případě se doporučuje původní střešní krytinu demontovat, vložit nové oplechování a střešní krytinu vrátit zpět.

Při skládané střešní krytině na bednění (eternit, plechová šablona, ​​dřevěný nebo asfaltový šindel) je porucha stejně viditelná z půdního prostoru, ale místo zatékání může být úplně jinde, než tam, kde ho vidět. Proto je potřebné místo poškození identifikovat z vnější strany střechy a poté provést vhodnou opravu. Způsob opravy pak závisí na typu střešní krytiny.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram