aktualne

Jak mít v létě i zimě příjemnou teplotu v podkroví

Vysnili jste si romantické bydlení v podkroví, ale nyní se obáváte nepříjemných výkyvů teplot? Zapomeňte na mýtus, že pod střechou musí být v létě zákonitě nesnesitelné horko a v zimě zase chladno. Prozradíme vám, jak to můžete ovlivnit.

Nepodceňte základy: střecha a střešní okna

Intenzivní přehřívání prostoru v létě, úniky tepla v zimě, rostoucí ceny energií i celosvětové trendy směřující k udržitelnosti – to všechno mohou být důvody, proč začít řešit možnosti ovlivnění teploty v podkroví. Základem je správné zaizolování střechy. Použité materiály musí být schopné precizně kopírovat tvar konstrukce krovu tak, aby nedocházelo ke vzniku prázdných míst. Problémy může způsobit také neodborná aplikace.

Střechu máte vyřešenou? Dalším klíčovým faktorem jsou kvalitní střešní okna ideálně doplněná venkovním stíněním. Zatímco na zateplení střechy se obvykle nešetří, význam oken někteří podceňují. Podle výsledků odborných termovizních měření přitom právě tudy může unikat až 45 % tepla.

Abyste minimalizovali tepelné ztráty střešními okny, zvolte renomovaného výrobce i proškolenou montážní firmu. Střešní okna Roto splňují přísné německé normy. Dodávána jsou s integrovaným zateplovacím blokem, který je spolehlivě chrání před promrzáním a snižuje tvorbu kondenzátu. V případě zasklení trojsklem získáte střešní okno skutečně výjimečných tepelně izolačních vlastností.

Vsaďte na správné doplňky: rolety

Když vyberete kvalitní střešní okna a zajistíte jejich profesionální zabudování do střešního pláště, máte z velké části vyhráno. Okenní rámy a tabule doporučujeme dále izolovat, aby tepelné ztráty byly ještě menší. Lamelová roleta na střešní okna vám v podkrovních prostorách pomůže zajistit optimální podmínky v každé denní i roční době.

Lamelové rolety Roto jsou vyrobené z hliníku odolného vůči větru i dalším vlivům počasí. A potěší i na pohled. Pyšní se totiž minimalistickým designem nenarušujícím charakter domu. Zvolit můžete rolety ovládané manuálně, stěnovým přepínačem či dálkovým ovladačem.

Spuštěné předokenní rolety mají navíc bezpečnostní funkci a ochrání vás tak před případným vloupáním do objektu či rozbitím okna. Zároveň jsou přirozenou ochranou před přílišným světlem, hlukem i nežádoucími pohledy zvenku. Pro ještě vyšší komfort lze přidat zatemňující roletu na střešní okna. Pokud podstřešní prostory využíváte jako ložnici, pak na vlastní kůži brzy poznáte, jak se vám díky efektivnímu zatemnění zkvalitní spánek.

Seznamte se s pravidly účinného větrání

I když budete mít to nejkvalitnější zateplení střechy a ta nejlepší střešní okna včetně doplňků, soustřeďte se ještě na jednu věc: optimální výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý. Příliš časté či nesprávné větrání vás totiž ročně vyjde na stovky korun navíc za vytápění. V létě si zase můžete zbytečně zvyšovat teplotu v místnosti.

Jak tedy správně větrat? V horkých dnech doporučujeme střešní okno otevírat co nejdříve po ránu zhruba po dobu 30 minut a to stejné poté zopakovat večer. Přes den okno nechte zavřené, ideálně ještě se zataženou roletou. Během topné sezóny pak větrejte krátce a intenzivně. Střešní okno stačí otevřít na 5 minut zcela dokořán.

Napadlo vás, že abyste zamezili vzniku tepelných ztrát, nebudete v podkroví větrat vůbec? I to je špatně. Dýcháním, vařením nebo třeba sprchováním přirozeně zvyšujete vlhkost v místnosti. Například čtyřčlenná rodina za den průměrně vyprodukuje až 15 litrů vody. Je proto důležité předcházet usazování kondenzátu a následnému vzniku plísní. Jak? Právě správným větráním.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram