Dělení elektricky vodivých kovových materiálů pomocí plazmové řezačky v současné době určitě nepředstavuje nic neobvyklého. Stále větší množství řemeslníků totiž tato zařízení běžně používá, přičemž už se ani nepozastavuje nad jejich jedinečností. Masivnímu rozšíření plazmových řezaček nepochybně přispívá i jejich cenová dostupnost ze specializovaného elektronického obchodu.
Jak s řezačkou pracovat?
Plasmový zdroj je podle informací na webových stránkách specializovaného obchodu relativně snadný na obsluhu, protože většina řezaček se zapíná pouze stisknutím jednoho tlačítka. Díky tomu zvládne řezání kovu jakýkoliv šikovnější kutil bez zdlouhavého školení. Důraz byste měli klást pouze na délku pracovního cyklu, kterou se nevyplatí překročit. Budete-li totiž řezat plazmou více než 6 minut, může dojít k roztavení výfukových trysek v hořáku, což určitě nechcete.
Jak se o ni starat?
Plazmový řezací stroj kromě snahy o dostatečné chlazení výfukových trysek nevyžaduje žádnou speciální údržbu. I díky tomu se tato zařízení hojně vyskytují nejenom v kutilských dílnách, ale také na velkých stavbách, kde zjednodušují těžkou práci. Žádný stroj však není bezúdržbový, takže byste měli vnitřek řezačky jednou za čas vyčistit od nahromaděného kovového prachu. To je u většiny řezaček otázka několika málo minut, neboť stačí odmontovat jeden boční kryt.
Kde ji skladovat?
Funguje-li plasmová řezačka často v nepříznivých podmínkách, neměli byste podceňovat ani pravidelné čištění vzduchového filtru. Ten se sice nachází pouze u zařízení disponujících vlastním integrovaným kompresorem, ale i tak byste tuto část pravidelné údržby neměli podceňovat. Samozřejmostí by pak mělo být skladování řezačky v suchém prostředí, protože vlhko nebude dělat hořáku a vnitřním komponentám vůbec dobře.
Pokud jste si koupili plazmovou řezačku, pak byste jí měli dopřát odpovídající péči. Odměnou vám poté bude rychlé řezání i tlustších pásů kovu.