Moderní technologie se proplétají našimi životy a dotýkají se snad všech jeho aspektů. Včetně toho, jakým způsobem chráníme svůj domov a majetek. Jednou z těchto technologických vychytávek jsou biometrické zámky.
Co jsou biometrické zámky?
Biometrické zámky využívají, místo tradičního klíče nebo hesla, fyzické rysy k ověření identity. Nejčastěji jde o otisk prstu, rozpoznání obličeje, sítnice oka nebo dokonce hlasu. Každý člověk má unikátní biometrické údaje, a proto je tento typ zámků velmi spolehlivý.
Snad nejběžnějším typem, se kterým se můžeme setkat, jsou zámky na otisk prstu. Tato technologie je hodně rozšířená. Díky pokročilým senzorům dokáže přesně rozpoznat unikátní otisk vašeho prstu dokonce i váš telefon. Další hodně rozšířenou formou zámku, je pak rozpoznání obličeje. Méně časté, ale velmi rozšířené je skenování sítnice nebo duhovky či rozpoznání hlasu, při kterém se identifikují specifické akustické vzory jedinečné pro každého z nás.
Zajímá vás, jak funguje biometrický zámek?
Princip biometrického zámku je vcelku jednoduchý. Při registraci zámek uloží daný biometrický údaj nového člověka do své databáze. Při každém pokusu o odemčení zámek nasnímá aktuální biometrický údaj a porovná ho s tím, který má už uložený ve své paměti. Pokud se shoduje, zámek se odemkne. Jednoduché, že? Pravda, že instalace takového zámku vyžaduje víc zkušeností, než namontování běžného zámku, ale Lock zámečník Praha 14 to bude mít hotově během chvíle a ještě vám poradí s nastavením.
Jaká je spolehlivost biometrických zámků?
Odpověď je snadná. Jsou spolehlivé a velmi bezpečné. Otisk prstu nebo struktura oka je jedinečná a nelze ji snadno napodobit nebo okopírovat, na rozdíl od tradičních klíčů, které můžete ztratit nebo vám je může někdo ukrást či nepozorovaně zkopírovat. Nicméně, i biometrické zámky nejsou neproniknutelné. Na co si dát pozor?
- Falešné přijetí: Zámek mylně identifikuje neoprávněného uživatele jako oprávněného. U kvalitních biometrických zámků se to, ale stává jen výjimečně.
- Falešné zamítnutí: To se stane, když zámek odmítne přístup oprávněnému uživateli. Například kvůli zranění prstu nebo špatnému nasvícení obličeje.
- Kybernetické zabezpečení: Biometrické zámky, které jsou připojené k síti se mohou stát terčem hackerských útoků. V takovém případě nezbývá než věřit v kvalitního výrobce a dostatečné šifrování dat.
Přestože mají i své slabiny, na kvalitní zámek od spolehlivého výrobce se můžete spolehnout. Pak už jen stačí správná instalace a nastavení, se kterým se můžete obrátit na Lock zámečník Praha 14. Nejen že s sebou už nebudete muset nosit běžné klíče, ale také bude váš dům či firma ve větším bezpečí.