aktualne

Dva domy jednou cihlou HELUZ FAMILY

Hned dva domy pro dospělé potomky vyrůstají současně na téměř hektarové „zahradě“ rodičů. I když se projekty architektonicky liší, jeden bude klasickým bungalovem a druhý podkrovním domem, základní stavební prvek – cihlu HELUZ FAMILY – mají stejný.

7

„Najímá si ruce, řemeslníků, organizačně si stavbu zajišťujeme sami,“ říká otec rodiny Jaroslav. Jako první bude dokončen zděný, plně podsklepený dům s podkrovím, sedlovou střechou a krytou terasou. Dispozičně je objekt navržen jako 5 + 1. V suterénu se nachází garáž, technická místnost, prádelna, posilovna a skladové prostory na sezónní vybavení domácnosti. V přízemí se počítá s prosvětlenou obývacím pokojem, na kterou navazuje jídelní kout, kuchyň a rohová krytá terasa. Celý prostor bude navíc působivě otevřen do hřebene střechy s palubkovým obložením na vnitřní straně. „Říkám tomu katedrála, takto si to vymyslela dcera,“ pokračuje Jaroslav. Prostorné přízemí ještě pojme pracovnu, ložnici s vlastní koupelnou a samostatnou toaletu. Na patro vede schodiště a navrženy jsou zde dva pokoje, koupelna, šatna a otevřená galerie s průhledem do přízemí.

HELUZ RD Chýnov
Zdroj: HELUZ
Energetickou ambicí domu je spotřeba na úrovni nízkoenergetického až pasivního domu, i proto je hlavním stavebním prvkem cihla HELUZ FAMILY 44 broušená s vynikajícími tepelněizolačními parametry (součinitel prostupu tepla U = 0,17 W / m2K). Cihla HELUZ FAMILY 44 broušená je určena na jednovrstvé zdění bez nutnosti dodatečného vnějšího zateplení. Jednovrstvé zdivo lépe dýchá, protože má 4 až 6krát lepší difúzní vlastnosti jako EPS (polystyren) používaný na zateplovací systémy, a nehrozí mu biologická ani mechanická degradace. Vykazuje i optimální fyzikální vlastnosti (např. Akustika, požární odolnost, nízká tepelná vodivost, přirozená propustnost vodních par, bezpečnost). „V cenovém srovnání jednovrstvé konstrukce z cihel HELUZ FAMILY šířky 44 cm vs. cihlová konstrukce s 16 cm EPS, která má srovnatelný součinitel prostupu tepla, dosáhneme stejné náklady na realizaci. Záleží velmi na ceně práce, druhu izolantu, ukotvení a pod., Ale za stejnou cenu můžeme mít trvanlivější a jednodušší jednovrstvou konstrukci, „vysvětluje Ing. Milan Komáromi, technický poradce společnosti HELUZ.

HELUZ RD Chýnov
Zdroj: HELUZ
V plánu investora rodinného domu je tepelné čerpadlo i fotovoltaické panely na střeše nebo počítačem řízené ovládání větrání a stínění. I proto využil nosné a žaluziové překlady HELUZ, které mají flexibilní vnitřní prostor pro uložení, či spíše ukrytí kazet s vnějším stíněním, ať už si nakonec obyvatelé domu vyberou rolety, žaluzie nebo screeny.

V pasivních domech je roční spotřeba energií na vytápění max. 15 kWh / (m2a). Poskytují ještě vyšší standard energetické účinnosti jako nízkoenergetické domy, takže mají minimální vliv na životní prostředí. Obvykle se zcela obejdou bez tradičního topného a klimatizačního systému. V porovnání s běžnými stavbami tak ušetříte 70 – 90% energie.

HELUZ RD Chýnov vizualizace
Zdroj: ing.arch.Eva Provazníková
Kromě tepelné pohody se při stavbě pamatovalo i na akustický komfort. „Chtěli jsme odhlučnit obytné místnosti, jako dětský pokoj, ložnice atd.,“ Doplňuje investor. Klid obyvatelům domu proto zajistí příčky z akustických cihel HELUZ AKU Z 17,5 broušená. Písmeno „Z“ v názvu cihly symbolizuje specifický tvar cihelného bloku připomínající toto písmeno, akustická cihla zvyšuje schopnost zvukové izolace. Zdivo z HELUZ AKU Z 17,5 broušená (375 × 175 × 249 mm) oboustranně omítnuté vápeno-cementovou omítkou tloušťky 15 mm má laboratorní vzduchovou neprůzvučnost Rw = 51 dB, což je nadstandardní hodnota vzhledem k malou tloušťku zdiva zděného na maltu na tenké spáry .

I vodorovné konstrukce jsou navrženy jako skládané keramické, využili se stropy HELUZ MIAKO. Plány kladení a výpočty statika jsou jednou ze služeb společnosti HELUZ, kterou lze při stavbě svépomocí využít.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram